Iran Forum
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

انجمن ایرانیان

PORTAL*الرئيسيةأحدث الصورثبت نامورودمكتبة الصور
Navigation
 Portal
 صفحه اصلي
 ليست اعضا
 مشخصات فردي
 پرسشهاي متداول
 جستجو
المواضيع الأخيرة
» اس ام اس هاي کاربردي
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالإثنين ديسمبر 01, 2008 11:28 am من طرف PaRiSa

» اتفاقات مهم سال 86 در زندگي هنرمندان
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأحد أكتوبر 05, 2008 4:44 pm من طرف Sahar

» نقاشي
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء سبتمبر 17, 2008 7:30 am من طرف Baran

» زندگى نامه مهران مديرى
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء سبتمبر 17, 2008 7:29 am من طرف Baran

» <<<<< بلـــــبل بـــــم >>>>
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 8:28 pm من طرف Nima

» صد سال سه تار ايران
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 7:13 pm من طرف Nima

» فرمان فتحعليان
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 5:36 pm من طرف Nima

» نکته ها
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 4:17 pm من طرف PaRiSa

» دانلود فيلم با لينک مستقيم
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 3:00 pm من طرف PaRiSa

» قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 2:04 pm من طرف PaRiSa

» سرو كهنسال ابر كوه
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 1:51 pm من طرف PaRiSa

» پيامک
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 1:15 pm من طرف PaRiSa

» مهاجران افغان
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 1:12 pm من طرف PaRiSa

» جايزه نوبل ادبيات
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالثلاثاء يوليو 22, 2008 12:28 pm من طرف PaRiSa

» سيدنى پولاک" در سن 73 سالگى درگذشت
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالإثنين يوليو 14, 2008 5:52 pm من طرف مهمان

ورود
نام كاربر:
كلمه رمز:
ورود اتوماتيك در بازديدهاي بعدي: 
:: كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
Nima
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Vote_rcapپلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Voting_barپلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Vote_lcap 
Admin
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Vote_rcapپلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Voting_barپلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Vote_lcap 
PaRiSa
Baran
Ashkan
tina
romina
Sahar
احصائيات
تعداد کاربران ثبت نام شده: 19
جديدترين کاربر ثبت نام شده: red_fly_music

تعداد موضوعات ارسال شده توسط کاربران سايت: 314 في 85 موضوع
تسجيل صفحاتك المفضلة في مواقع خارجية
تسجيل صفحاتك المفضلة في مواقع خارجية reddit      

Bookmark and share the address of on your social bookmarking website

قم بحفض و مشاطرة الرابط Iran Forum على موقع حفض الصفحات
مكتبة الصور
پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Empty

پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى

2 مشترك
نويسندهپيام
Admin
Admin
Admin
Admin

تعداد پستها : 75

پستعنوان: پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى   پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالسبت مايو 17, 2008 2:17 pm

پلسازی از قدیم مورد توجه ایرانیان بوده است و از زمان هخامنشیان پلهای بزرگی در ایران ساخته می شده است. به علت نیازی که در این سرزمین به آبیاری وجود داشته و از آنجا که سطح بعضی از رودخانه ها پایین تر از زمین های پیرامون بوده است ، پلهایی که در ایران ساخته می شده ، ساختمانهایی "چند منظوره" محسوب می گردیده اند و عمل سد را نیز انجام می داده اند. بیشتر پلهای قدیمی ایران در واقع "پل-بند" بشمار می رفته اند ، یعنی پل هایی بوده اند که به صورت سد عمل کرده و آب را تا سطحی بالا می برده اند و قابل جاری شدن به زمین های پیرامون می کرده اند.

همچنین ، در هنگام سیلابی این پلهای بندگونه تا اندازه ای کار کنترل سیل را انجام می داده و گاهی نیز به گونه ی انبارهای آب عمل می کرده اند. منظورهایی که برای آن از قدیم در ایران پل ساخته می شده به این ترتیب شامل استفاده پل برای عبور و مرور ، رد کردن سیلابها ، بالا بردن سطح آب رودخانه و نگهداری آب و گاهی نیز نیرودهی بوده است. افزون بر این هدفهای فنی ، ساختمان پلها در ایران همواره با توجه ی خاص به جنبه های هنری و زیبایی پل نیز همراه بوده و این نقطه نظر در آثار بر جای مانده از بعضی از پلهای قدیمی به خوبی منعکس گشته است.

در زمان هخامنشیان تعدادی پلهای بندی در بخش های فارس و خوزستان و میانرودان ساخته شده بوده است که امروزه تنها پایه های این آثار بر جای مانده و پلها و سدهای دوره ساسانی و اسلامی بر روی برخی از این پایه ها بنا شده است.

پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Gavmishan

پل گاومیشان - دره شهر

یکی از نمونه های پلسازی و مدیریت دوران هخامنشی که داستان آن در تاریخ آمده ، ماجرای ساختن پل موقت بر روی رودخانه هلسیپونت بوده که داستان آن در تاریخ هرودت آمده است.
در دوره ی ساسانیان پلسازی بیشتر در بخش های فارس و خوزستان انجام می گرفته و علت آن نیاز زیادی بوده که در این مناطق به پلسازی داشته اند.

پلهای عمده ای که در دوره ی ساسانیان ساخته شده عبارت بوده اند از :

پل و بند شوشتر : درازای این پل سدی متجاوز از پانصد متر است . این پل دارای 41 پایه است که در زمان ساسانیان به سبک رومی ساخته شده است. برای کم کردن فشار ناگهان آب این پل بند در دو طرف دارای تونلهای دریچه ای بوده است.

پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Image063

پل شوشتر - یادگاری از دوره ساسانی
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
http://iran.forum-express.com
tina
كاربر عادی
كاربر عادی
tina

تعداد پستها : 16

پستعنوان: رد: پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى   پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى Emptyالخميس يونيو 19, 2008 1:49 pm

هنر نزد ایرانیان است و بس smile 1
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

پلسازى در دوران هخامنشى و ساسانى
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1