Iran Forum
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

انجمن ایرانیان

PORTAL*الرئيسيةأحدث الصورثبت نامورودمكتبة الصور
Navigation
 Portal
 صفحه اصلي
 ليست اعضا
 مشخصات فردي
 پرسشهاي متداول
 جستجو
المواضيع الأخيرة
» اس ام اس هاي کاربردي
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالإثنين ديسمبر 01, 2008 11:28 am من طرف PaRiSa

» اتفاقات مهم سال 86 در زندگي هنرمندان
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأحد أكتوبر 05, 2008 4:44 pm من طرف Sahar

» نقاشي
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء سبتمبر 17, 2008 7:30 am من طرف Baran

» زندگى نامه مهران مديرى
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء سبتمبر 17, 2008 7:29 am من طرف Baran

» <<<<< بلـــــبل بـــــم >>>>
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 8:28 pm من طرف Nima

» صد سال سه تار ايران
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 7:13 pm من طرف Nima

» فرمان فتحعليان
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 5:36 pm من طرف Nima

» نکته ها
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 4:17 pm من طرف PaRiSa

» دانلود فيلم با لينک مستقيم
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 3:00 pm من طرف PaRiSa

» قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 2:04 pm من طرف PaRiSa

» سرو كهنسال ابر كوه
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 1:51 pm من طرف PaRiSa

» پيامک
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 1:15 pm من طرف PaRiSa

» مهاجران افغان
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 1:12 pm من طرف PaRiSa

» جايزه نوبل ادبيات
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالثلاثاء يوليو 22, 2008 12:28 pm من طرف PaRiSa

» سيدنى پولاک" در سن 73 سالگى درگذشت
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالإثنين يوليو 14, 2008 5:52 pm من طرف مهمان

ورود
نام كاربر:
كلمه رمز:
ورود اتوماتيك در بازديدهاي بعدي: 
:: كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
Nima
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Vote_rcapقله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Voting_barقله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Vote_lcap 
Admin
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Vote_rcapقله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Voting_barقله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Vote_lcap 
PaRiSa
Baran
Ashkan
tina
romina
Sahar
احصائيات
تعداد کاربران ثبت نام شده: 19
جديدترين کاربر ثبت نام شده: red_fly_music

تعداد موضوعات ارسال شده توسط کاربران سايت: 314 في 85 موضوع
تسجيل صفحاتك المفضلة في مواقع خارجية
تسجيل صفحاتك المفضلة في مواقع خارجية reddit      

Bookmark and share the address of on your social bookmarking website

قم بحفض و مشاطرة الرابط Iran Forum على موقع حفض الصفحات
مكتبة الصور
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Empty

قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد

نويسندهپيام
PaRiSa
كاربر عادی
كاربر عادی
PaRiSa

تعداد پستها : 50

پستعنوان: قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد   قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 2:02 pm

قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد 100944156191

معاون فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي گفت: در راستاي ثبت ملي آثار طبيعي، قله دماوند به عنوان اولين ميراث طبيعي در فهرست آثار ملي ايران ثبت شد.

به گزارش مهر، مهندس فريبرز دولت آبادي در مراسم جشن ثبت کوه دماوند که عصر امروز در منطقه پلور روبروي کمپ سد لار برگزار شد ، گفت : بر اساس مصوبه مربوط به ثبت آثار ملي ، سازمان ميراث فرهنگي مکلف است به منظور هماهنگي در چگونگي بهره گيري از ميراث فرهنگي کشور و جهان ، نسبت به تدوين آئين نامه با پشتوانه سازمان ميراث و محيط زيست اقدام کند که بر اين اساس ميراث طبيعي کشور از جهت ويژگي هاي خاصي مشخص شده است.

او گفت: در اين راستا در سازمان کارگروهي از اساتيد و مسئولان ذيربط شکل گرفت که آئين نامه و چهارچوب ها و فرآيند ثبت آثار طبيعي را تدوين کرد و در تاريخ 25/10/86 به ثبت رسيد.

معاون فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي با اشاره به اينکه شناسايي و توجه به منطقه دماوند اگر از گذشته صورت مي گرفت شرايط متفاوت تر بود ، گفت: اميد است اين سطح ملي شروع حرکتي باشد در جهت رسيدن به توسعه پايدار که از اهداف مهم سازمان ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي است.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي استان مازندران در اين مراسم گفت : با توجه به قابليت هاي زيادي که در کشور ما در حوزه گردشگري وجود دارد توجه به اين مسئله جزء هدف هاي جدي سازمان و دولت است.

عباس نژاد گفت: استان مازندران با توجه به داشتن تاريخچه مهم فرهنگي، اجتماعي و غيره داراي بسياري از قابليت ها براي ثبت در آثار جهاني و ملي است.

وي افزود: در استان مازندران تا پايان سال 1384 در بخش آثار ميراث فرهنگي، 408 اثر ثبت شده است که تا پايان سال 85 به 458 و تا 86 به 622 اثر رسيده است.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي استان مازندران افزود: از طرفي براي تکميل نقشه باستان شناسي استان مازندران 230 هزار منطقه به عنوان محوطه هاي باستان شناسي شناسايي شده که در سال 87، 500 پرونده از آثار تکميل شده است.

عباس نژاد ادامه داد: در صورتي که تا پايان سال به 1100 مورد خواهد رسيد. همچنين در بخش آثار طبيعي در استان 200 اثر شناسايي شده است که 8 اثر آن پرونده اش تکميل شده که ثبت ملي قله دماوند به عنوان اولين اثر طبيعي از جمله آنهاست.

وي با اشاره به سابقه هاي تاريخي و طبيعي قله دماوند در تمام طول تاريخ از جهت زيبايي هاي طبيعي فرهنگي و تاريخي گفت: در حال حاضر آئين ها و مراسم هاي مختلفي در اين مکان و در ارتباط باکوه دماوند برگزار مي شود که دولت نيز در سفر استاني خود ، منطقه دماوند را منطقه نمونه گردشگري بين المللي مشخص کرده است.
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
PaRiSa
كاربر عادی
كاربر عادی
PaRiSa

تعداد پستها : 50

پستعنوان: رد: قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد   قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 2:04 pm

ثبت كوه دماوند به‌عنوان نخستين اثر طبيعي ملي ايران توسط سازمان ميراث‌فرهنگي، باعث شد تا به ياد بياوريم كه اين كوه چند سال قبل به همين عنوان مزين شده بود. سازمان حفاظت محيط زيست كشور، پيش از اين كوه دماوند را به عنوان اثري طبيعي ملي به ثبت رسانده بود.
دلاور نجفي، معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست كشور، در این باره گفت:« محيط زيست كوه دماوند را به‌عنوان اثر طبيعي ملي به ثبت رسانده بود.»
نجفي در ادامه گفت:« پيش از اين‌ شورايعالي حفاظت محيط زيست، قله دماوند را از ارتفاع 4500 متر به بالا به‌عنوان اثر طبيعي ملي به ثبت رسانده بود و اين منطقه هم‌اكنون جزو مناطق تحت حفاظت محيط زيست است.»
معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست كشور، در ادامه افزود:« ما توقع داشتيم كه دوستان ميراث فرهنگي، دماوند را به‌عنوان اثري جهاني ثبت كنند. والا ثبت ملي آن كه انجام شده بود.»
نجفي با اشاره به اينكه كار ميراث فرهنگي در ثبت اين كوه ارزشمند قابل قدرداني است، گفت:« به‌ هرحال هدف اين است تا اين منطقه به‌درستي شناخته شود و از آن محافظت شود. محيط زيست كار ميراث فرهنگي را رد نمي‌كند، ولي اعتقاد داريم كه كوه دماوند پيش از اين به همين عنوان ثبت شده بود.»
وي افزود:« محيط زيست كوه دماوند را از ارتفاع 4500 متري به بالا ثبت كرد چراكه از اين ارتفاع حائز اهميت مي‌شود. ولي دوستان ميراث فرهنگي كل قله را ثبت كرده‌اند.»
وي تاكيد كرد:« اي كاش دوستان ميراث فرهنگي از ما در اين‌باره كمك مي‌خواستند تا به ياري هم آن را به ثبت جهاني مي‌رسانديم.»
نجفي در پايان گفت:« البته نه ما آن‌جا نگهباني داريم و نه سازمان ميراث فرهنگي. ازنظر محيط زيست، هر نوع فعاليتي كه در راستاي كمك به منابع طبيعي باشد مورد قبول و قابل تحسين است.»
ثبت محيط زيست با ثبت ميراث فرهنگي متفاوت است
حسين‌علي وكيل علي‌‌آبادي، مدير دفتر ثبت آثار طبيعي تاريخي سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي كشور نيز در باره ادعای سازمان محیط زیست گفت:« تاكنون هيچ اثري در فهرست آثار ثبت شده ملي نداشته‌ايم و دماوند نخستين اثري است كه به‌عنوان اثري طبيعي ملي به ثبت رسيده است.»
وي در ادامه افزود:« سازمان محيط زيست براساس تكليف خود، برخي مناطق را به‌عنوان مناطق چهارگانه تحت حفاظت قرار مي‌دهد كه اين موضوع با كاري كه ميراث فرهنگي در ثبت دماوند انجام داده، متفاوت است.»
وكيل علي‌‌آبادي همچنین اظهار داشت:« وقتي محيط زيست، منطقه‌اي را تحت حفاظت قرار مي‌دهد، به اين معنا نيست كه آن منطقه را به‌عنوان ميراث طبيعي به ثبت رسانده باشد.»
مدير دفتر ثبت آثار طبيعي تاريخي سازمان ميراث فرهنگي تاكيد كرد:« دماوند نخستين اثر طبيعي ملي ايران است و اين منطقه از ارتفاع خاصي به بالا پيش از اين تحت حفاظت محيط زيست بوده است.»
وكيل علي‌‌آبادي، در ادامه گفت:« ميراث فرهنگي قرار است تا برخي ديگر از آثار طبيعي ايران را به ثبت ملي برساند و اين‌كار هيچ تضادي با كار سازمان محيط زيست ندارد.»
وي در پایان افزود:« منطقه‌اي مي‌تواند توسط سازمان محيط زيست ثبت شده باشد و تحت حفاظت آن باشد و توسط ميراث فرهنگي نيز به‌عنوان اثري طبيعي ملي به ثبت برسد.»
نگاه محيط زيست با ميراث فرهنگي متفاوت است
عباس محمدي، رييس انجمن كوهنوردان ايران نيز نظر متاوتی دارد. وی در این باره گفت:« سال 2002 ميلادي، سال جهاني كوه‌ها بود. سازمان محيط زيست كشور نيز به همين مناسبت چهار كوه دماوند، علم كوه (تخت سليمان)، سبلان و تفتان را به‌عنوان آثار طبيعي ملي به ثبت رساند.»
محمدي در ادامه گفت:« سازمان محيط زيست كوه دماوند را از ارتفاع 4500 متري به بالا به ثبت رساند، بنابراين اين منطقه تحت حفاظت اين سازمان قرار گرفت.»
وي در ادامه گفت:« كاري كه ميراث فرهنگي انجام داده و دماوند را به‌عنوان اثري طبيعي ملي به ثبت رسانده با كار محيط زيست متفاوت است. اين كار جديدي است كه اثري طبيعي با ويژگي‌هاي خاص به‌عنوان ميراث طبيعي به ثبت مي رسد.»
محمدي با ذكر مثالي به توضيح خود ادامه داد:« ساختماني را مي‌شود از دو حيث مسكوني و يا نوع اسكلت‌‌بندي نگاه كرد. همين اتفاق هم در مورد دماوند افتاده و از دو زاويه به آن نگاه شده است. يك از زوايه طبيعي به آن نگاه كرده و ديگري از زاويه تارخي و فرهنگي.»
رييس انجمن كوهنوردان ايران در ادامه گفت:« محيط زيست به حيات وحش و پوشش گياهي دماوند توجه مي‌كند ولي ميراث فرهنگي دماوند را از جنبه طبيعي، تاريخي و فرهنگي به ثبت رسانده است.»
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1