Iran Forum
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

انجمن ایرانیان

PORTAL*الرئيسيةأحدث الصورثبت نامورودمكتبة الصور
Navigation
 Portal
 صفحه اصلي
 ليست اعضا
 مشخصات فردي
 پرسشهاي متداول
 جستجو
المواضيع الأخيرة
» اس ام اس هاي کاربردي
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالإثنين ديسمبر 01, 2008 11:28 am من طرف PaRiSa

» اتفاقات مهم سال 86 در زندگي هنرمندان
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأحد أكتوبر 05, 2008 4:44 pm من طرف Sahar

» نقاشي
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء سبتمبر 17, 2008 7:30 am من طرف Baran

» زندگى نامه مهران مديرى
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء سبتمبر 17, 2008 7:29 am من طرف Baran

» <<<<< بلـــــبل بـــــم >>>>
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 8:28 pm من طرف Nima

» صد سال سه تار ايران
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 7:13 pm من طرف Nima

» فرمان فتحعليان
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 5:36 pm من طرف Nima

» نکته ها
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 4:17 pm من طرف PaRiSa

» دانلود فيلم با لينک مستقيم
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 3:00 pm من طرف PaRiSa

» قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 2:04 pm من طرف PaRiSa

» سرو كهنسال ابر كوه
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 1:51 pm من طرف PaRiSa

» پيامک
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 1:15 pm من طرف PaRiSa

» مهاجران افغان
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 1:12 pm من طرف PaRiSa

» جايزه نوبل ادبيات
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالثلاثاء يوليو 22, 2008 12:28 pm من طرف PaRiSa

» سيدنى پولاک" در سن 73 سالگى درگذشت
سرو كهنسال ابر كوه Emptyالإثنين يوليو 14, 2008 5:52 pm من طرف مهمان

ورود
نام كاربر:
كلمه رمز:
ورود اتوماتيك در بازديدهاي بعدي: 
:: كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
Nima
سرو كهنسال ابر كوه Vote_rcapسرو كهنسال ابر كوه Voting_barسرو كهنسال ابر كوه Vote_lcap 
Admin
سرو كهنسال ابر كوه Vote_rcapسرو كهنسال ابر كوه Voting_barسرو كهنسال ابر كوه Vote_lcap 
PaRiSa
Baran
Ashkan
tina
romina
Sahar
احصائيات
تعداد کاربران ثبت نام شده: 19
جديدترين کاربر ثبت نام شده: red_fly_music

تعداد موضوعات ارسال شده توسط کاربران سايت: 314 في 85 موضوع
تسجيل صفحاتك المفضلة في مواقع خارجية
تسجيل صفحاتك المفضلة في مواقع خارجية reddit      

Bookmark and share the address of on your social bookmarking website

قم بحفض و مشاطرة الرابط Iran Forum على موقع حفض الصفحات
مكتبة الصور
سرو كهنسال ابر كوه Empty

سرو كهنسال ابر كوه

نويسندهپيام
PaRiSa
كاربر عادی
كاربر عادی
PaRiSa

تعداد پستها : 50

سرو كهنسال ابر كوه Empty
پستعنوان: سرو كهنسال ابر كوه   سرو كهنسال ابر كوه Emptyالأربعاء يوليو 23, 2008 1:51 pm

سرو كهنسال ابر كوه با نام فارسي زربين با ارتفاع 25 متر و قطر 6/3 متر، تحت حفاظت سازمان محيط زيست قرار گرفت.
باتوجه به ارزش ژنتيكي از لحاظ قدمت سرو کهنسال يزد، اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد اين بازمانده تاريخ كهن را به عنوان يك نمونه نادر گياهي تحت حفاظت و مديريت سازمان محيط زيست در آورد.
سرو كهنسال ابركوه با نام فارسي زربين و نام علمي Cupresus Sempervirens Var.horizontalis در حوزه استحفاظي استان يزد و در شهر ابر كوه واقع شده است. اين تك درخت در كنار يك قنات قديمي و در شمال شهر ابر كوه قرار دارد. ارتفاع درخت 25 متر و قطر آن معادل 6/3 متر است.
سرو ابركوه برابر مصوبه مورخ 27/12/1382 شورايعالي حفاظت محيط زيست، بعنوان اثر طبيعي ملي اعلام و صيانت از اين گنجينه ژني در حوزه اختيارات محيط زيست قرار گرفت.
اين درخت از طرف سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان نيز در فهرست آثار طبيعي ثبت شده و شهرداري ابركوه كه قبلا حفاظت و مديريت سرو را به‌عهده داشته همچنان همكاري خوبي در زمينه امور اجرايي و حفاظت و نگهداري درخت با اداره حفاتظت محيط زيست به‌عمل مي‌آورد.
ايجاد تغيير و تحول در مديريت سرو، ناهماهنگي‌هايي را در زمينه حفاظت از سرو، كنترل آفات و بيماري‌ها و ساماندهي فضاي پيرامون درخت به وجود آورده بود که در حال حاضر تعامل مناسبي في‌مابين دستگاه‌هاي اجرايي برقرار شده است.
حداديان کارشناس روابط عمومي محيط زيست يزد گفت: «نقطه عطف اين تعامل ايجاد كميته استاني ساماندهي سرو ابركوه با مسوليت محيط زيست و همكاري رابطين اين كميته در سازمان جهاد كشاورزي، دانشكده منابع طبيعي و كويرشناسي، مركز تحقيقات جهادكشاورزي، اداره حفظ نباتات استان يزد، اداره كل منابع طبيعي، سازمان ميراث طبيعي، گردشگري و صنايع دستي و شهرداري ابر كوه بوده است.»
وي افزود: «اين كميته در نظر دارد تا با همفكري كارشناسان مجرب از ارگان‌هاي يادشده، راهكارهاي حفاظت و ساماندهي سرو ابركوه را به نحوي اجرايي كنند كه مبتني بر ديدگاه‌هاي حفاظتي بوده و تضمين كننده بقا و دوام گونه درمحل باشد.»
حداديان افزود: «برابر هماهنگي‌هاي به‌عمل آمده از سوي اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد با دفاتر ستادي سازمان محيط زيست كشور، هرگونه ساخت و ساز و اقدام عمراني در شعاع 30 متري سرو غير مجاز شمرده شده است و برخي اقدامات عمراني صورت گرفته از محل اعتبارات شهرداري ابركوه، سلامتي سرو به‌عنوان اولين و مهمترين دغدغه تمام متوليان امر، نسبت به تخريب ديوار ساخته شده و اعاده وضعيت محل به حالت اوليه اقدام شد.»
به منظور تعيين و تدوين برنامه مديريتي مدون، سازمان حفاظت محيط زيست با يكي از مشاورين برجسته كشوري در زمينه انجام مطالعات توجيهي تفصيلي سرو كهنسال ابركوه قرارداد مطالعه منعقد كرده كه نتايج اين مطالعات خط مشي‌هاي آتي پيرامون فعاليت‌هاي بعدي سرو را مشخص كرده و راهگشاي مسايل و مشكلات موجود خواهد بود.»
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

سرو كهنسال ابر كوه
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1